Gyógypedagógiai és pszichológiai szempontú lovasterápia Pazar nevű lovam segítségével. Az indikációkról és az esetleges kontraindikációkról az Oldalak menüpontban olvashatnak.

2012. július 31., kedd

Kérlek, szelídíts meg engem...

Ma láthatólag (és az anyuka elmondása szerint is) igen fáradtan érkezett a kislány, ami nála azt jelenti, hogy rettenetesen izeg-mozog, nyüzsög, akaratoskodik, sokat beszél és előfordul, hogy agresszív megnyilvánulásai is vannak.

Mindjárt a foglalkozás kezdetén megpillantotta a varjú-kesztyűbábot, amint ott "csücsült" a karám korlátján. Természetesen rögvest oda kellett adnom neki. Nyomban fel is húzta a kezére és vadul csipkedett a csőrével mindenkit, akit csak ért, a Pazart is, engem is. Minden feszültsége láthatólag a varjún keresztül vezetődött le.


Javasoltam neki, hogy inkább simogassuk meg ezt a varjút, próbáljuk meg megszelídíteni. Mutassuk meg neki, hogy a csipkelődésen kívül mást is lehet csinálni, és az mennyivel jobb érzés. Miközben sétáltunk a lóval, folyamatosan simogattam a Pazart, a varjút és a kislányt is, amivel lassan át lehetett irányítani a figyelmét arra, milyen érzés megfogdosni ezt a szőrös varjú-bábot, milyen puha a tapintása... (Közben megbeszéltük, hogy az igazi varjú persze nem is szőrös, hanem tollas jószág.) Hamarosan kitalálta, hogy a varjú nyelve valójában egy zabla, és ha azt beleteszi, akkor nem tud bántani. Egy-egy apró perctöredékre így már be tudta fogni a csőrét... :) Alakult tehát a dolog, néha zabla került a varjú szájába. Egy idő után, mikor már meg is reptettük a varjút (oldalra kitartva, egyensúlyozó gyakorlatnak is használva a helyzetet), kezdett szelídülni, már lehetett egy kicsit simogatni, ezért felvetettem, hogy tegyük le pihenni, mi pedig rajzoljunk. A varjút azonban nem lehetett letenni, magunkkal vittük az egész foglalkozás során.

Örültem, hogy ismét szívesen vette, hogy üljek fel a háta mögé és együtt rajzoljunk. De ma ez nehezebben ment, mint a múltkor. Kértem, rajzoljunk a katicáéknak házat. De ezt elutasította. Javasoltam, hogy akkor rajzoljunk nekik egy fát. Azt sem. Majd ő megmondja, mit… Elkezdett rajzolni – ismét fekete ceruzát választva. Először azt mondta, hogy az egy sirály. Később kiszínezte kékkel és úgy nyilatkozott, hogy már delfin. Ezután én is lehetőséget kaptam a rajzolásra, és kérte, hogy egyszerre kezdjünk hozzá. Elkezdtem rajzolni egy fát, ő pedig úgy tűnt, összevissza firkál. Az összevissza firkálásból kikerekedett először egy robot (ami állítólag a kis katica robot-játéka), ami nagyon hamar „akrobata” lett, de nem tudta megmagyarázni, hogy az mit is jelent (csak leállított, hogy ne kérdezgessek már annyit). Végül pedig befejezte ezt a rajzot és kijelentette, hogy ez egy ördög. (Megjegyzem: tényleg az lett, piros fejjel, nagy szarvakkal.) Megkérdeztem, ismerik-e egymást a katicáékkal. Azt mondta, igen, és odasúgta nekem: ő az apuka! Innentől már nem tudtam tovább vinni a beszélgetést, az összes ceruza leesett időközben a földre, és elég nehezen bírtam a kislánnyal.

Jött a futószár és az ügetés. Vinnünk kellett a varjút is ügetni. A varjú csőrével kapaszkodott a voltizshevederbe. Csendben, fegyelmezetten ügetett. És magától lehasalt a Pazar nyakára a végén egy kicsit megpihenni. Kedves mosoly ült az arcán. Elégedettnek, megnyugodottnak láttam.

A foglalkozás közben egyre finomodott a kommunikációja, pl. a segítőmet is szépen megkérte, hogy álljunk meg a lóval itt vagy ott ("légyszi"), a Pazarnak pedig ekkor azt mondta: "köszi, Pazar". A varjú végül 30 perc elteltével teljesen megszelídült, többé már nem csipkedett, hanem puszit adott: a Pazarnak és nekem is. Meg lehetett simogatni és jól meg lehetett ölelgetni.

Azt hiszem, ez életem egyik legfárasztóbb, de egyben az egyik legeredményesebb és legszebb terápiája volt... ;)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése